' Cogi Baba Ulu Ermiş, Herkesin Muradını Vermiş ' Bize Ulaşın | Ana Sayfa
Köy | Ulu Ermiş| Festival | Cemevi | Fotoğraflar | Duyurular | Ziyaretçi Defteri | Linkler

COGİ KÖY KONAĞI VE MÜZESİ

1961 yılında yapılıp eğitime başlanan Köy okulumuz: Öğrenci yokluğundan uzun zamandan beri boş kalmış, bakımsız ve terk edilmiş bir konumda idi. Okul binamızı bu terk edilmiş görünümünden kurtarmak için; köy muhtarlığımızca İmranlı kaymakamlığına müracaat ederek okul binamızı köy tüzel kişiliğine mal etmiş olduk

COGİ-DER olarak öncelikle yıkılmaya yüz tutmuş olan okul binasını onarma kararını aldık. Kararımız, köy ihtiyar heyeti ile paylaşıldı ve İhtiyar Heyeti de aynı doğrultuda karar verdi. Bu ortak karar sonucunda okulumuzu birlikte onarmaya ve projemizi tanıdık tüm dostlara, iş adamlarımıza, çevremize anlatmaya, paylaşmaya ve destek aramaya koyulduk. Başta Sivas Belediye Başkanı Sn. Doğan ÜRGÜP, Sivas Milletvekili Sn. Selami UZUN, Sivas İl Özel idare sekreteri Sn. Ayhan SALİH bey olmak üzere iş adamlarımız; Sn. Ali ERDOĞAN, Sn. Ziya ÖZER, Sn. Özkan ÖZER, İMSİYAD Başkanı Sn. Murat AÇIL, Sn. Nurettin KARAKUŞ, Sn. Necati ŞAHİN, Sn. Cemal KORKMAZ, Sn. Nuri GÜZEL, Sn. Mehmet EROĞLU, Sn. İbrahim TAŞYÜREK, Sn. Ali AKBAŞ ve Kurum olarak İMSİYAD, Özgider Market ve Bizim Bakkal’ın da katkıları ile okulumuzun tadilatına başladık.

Bütün pencerelerinin yenilenmesi, tüm iç ve dış kapıların değiştirilmesi, okulun iç ve dış sıvasının yapılması, elektrik tesisatının sıva altına alınması, su ve kanalizasyon bağlantılarının yapılması, çatı saclarının tamamen yenilenmesi, ayrıca iç ve dış cephe boyalarının yapılması, okulun ıslak zeminlerinin fayans, sınıfların tahta olan zeminlerinin sistire ve cilası yapılarak okulumuzun tadilatı tamamlanmış oldu.

Okulun çevresi taş duvarla örülüp, bahçe girişine koruma amaçlı olarak demir kapı taktırıldı. Yaklaşık elli civarında çam ağacını Sivas İl Orman Müdürlüğünden temin ederek okulun çevresine dikilmesi sağlandı. Çamurdan korunmak için ana yol girişinden okula, okuldan lojmana ve WC’ lere kadar sal taşı döşendi. Sal taşları Sn. Ali ÖZER tarafından yaptırıldı. Ayrıca okulun tüm pencere demirleri hediye olarak Çiğli Belediye Başkanı Sn. Av. Metin SOLAK tarafından temin dildi.

Okulumuzun bir sınıfı Köy konağı olarak düzenlendi ve muhtarlığa tahsis edildi. Sn. Necatin VURUCU Köy konağımıza 20 adet sandalye, Sn. Ergül KELEŞ de 4 adet masa hediye ederek konağımızın işlevsel hale gelmesine katkıda bulundular. Diğer sınıf ise COGİ BABA’NIN SESSİZ TARİHİ adı altında müze olarak düzenlendi. Müzemizde sergilenen eserlerin temin edilmesinde tüm COGİ’ li komşularımız ve civar köylüler büyük katkı sundular ve daha da katkıda bulunacaklarını umuyoruz. Müzemiz, Sn. Zekiye KORKMAZ ile Sn. Zarife TAŞYÜREK tarafından dekore edildi. Müzemizin öneminin birkaç yıl içerisinde çevremizde daha da iyi anlaşılacağına inanıyoruz. Eskiden lojman olarak kullanılan bina da yeniden onarılarak COGİ’ de konaklama ihtiyacı olan ailelere tahsis edilmek üzere, ıslak zeminler fayans, odalar laminat parke döşenerek kullanıma hazır hale getirildi.

1993 Yılında kurulmuş olan COGİ-DER yirminci kuruluş yılında yani 20 TEMMUZ 2013 cumartesi günü Köy konağı ve müzemizin açılışı ile hizmetlerine bir yenisini daha katmış oldu. Açılışımıza COGİ-DER Onursal başkanı Sn. Ali Hikmet YILMAZ onur konuğu olarak davet edildi. Ankara Çankaya belediyesinden, COGİ-DER üyeleri için bir otobüs sağlanarak, üyelerimizin açılışa katılmaları sağlandı.

Yerel olarak İmranlı Kaymakamı Sn. Muharrem COŞGUN, İmranlı Belediye Başkanımız Sn. Dursun YURTTAŞ, Özel idare müdürümüz Sn. Sezgin ZENGİN olmak üzere civar köylülerin de katılımları ile çok nezih bir açılış programı yapmış olduk. COGİ-DER olarak katkı sunan dostlarımızı birer plaket ile onurlandırarak programımızı sonlandırdık. Projemizin tamamlanması yaklaşık üç yıl sürdü. Sonuçta COGİ’ köyümüze ve yöremize hizmet amacıyla bir köy konağı ve bir de Müze sağlamış olduk. Okul binamızın onarılması ile köy okulumuzda okumuş olan eski öğrencilerin anıları da tazelenmiş oldu.

Mutluyuz…

Desteğini ve katkılarını esirgemeyen yardımsever güzel insanlara COGİ-DER adına en içten dileklerimle teşekkür ediyorum.

20.07.2013
COGİ-DER Genel Başkanı
Haydar KORKMAZ
Cogi Baba Köyü resmi internet sayfasına hoş geldiniz...

COGİ-DER

Cogibaba Dergisi

© Copyright 2006 cogibaba.net